2022 Calgary Awards nominees

Congratulations to all the 2022 nominees!

Nominations were submitted by supporters of the nominees to recognize their achievements whether in the community, entre city or beyond, contributing to making life better for all Calgarians.

Note: Each nominee listed provided their consent for personal information to be used for the purpose of administering The Calgary Awards, including the publication of their name as a nominee.

Arts nominees

  1. [Art]ios Artists
  2. Amanda Burgener
  3. George Campbell
  4. Christopher Collins
  5. Xstine Cook
  6. Rob Cyrynowski
  7. Mary Haasdyk
  8. Olawunmi Idowu
  9. Maurice Lorieau
  10. Paul Magnuson
  11. Caitlynne Medrek
  12. Jignesh Pandya
  13. Daniel Pelton
  14.  Jill Maria Robinson
  15. Richard Theroux

Citizen of the Year nominees

  1. Punam Chohan
  2. Jannette Festival
  3. Gar Gar
  4. Hyder Hassan
  5. Manjeet Sangha
  6. Joe Vipond
  7. Jane Wachowich

Commerce nominees

  1. Auto World Sales
  2. Secure-Rite Mobile Storage
  3. Sock Rocket
  4. Undisclosed

Community Advocate – Individual nominees

  1. Elise Ahenkorah
  2. Lanre Ajayi
  3. Francis Aranha
  4. Daniel Araya
  5. Thomas Campbell
  6. Heather Culbert
  7. Rhona DelFrari
  8. Darshan Dhaliwal
  9. Monty Ghosh
  10. Karen Gosbee
  11. Samuel Habtemariam
  12. Syed Hassan
  13. Nicolas Herrera
  14. Dean Hopkins
  15. Abdur Rahman Hussain
  16. Abid Khan
  17. Stephanie Kingston
  18. Kathy Le
  19. Jennifer Rapuano-Kremenik
  20. Adanech Sahilie
  21. Gayathri Shukla
  22. Vincent St. Pierre
  23. Khurram Tauheed
  24. Winjoy Tiop
  25. Julie van Rosendaal

Community Advocate – Organization nominees

  1. Autism Aspergers Friendship Society of Calgary
  2. Calgary Counselling Centre
  3. Catholic Family Service – Community Connect YYC
  4. Cerebral Palsy Alberta
  5. CJSW Radio
  6. Dashmesh Culture Centre
  7. Fitkarwaan – Healthy communities through online yoga, fitness and healthy eating programs
  8. Friends Cafe Club Of Canada
  9. Greater Forest Lawn 55+ Society
  10. Immigrant Outreach Society – Culturally Appropriate Mental Health Initiative
  11. Impact Society – Heroes Programs
  12. MPC Foundation
  13. National Music Centre
  14. Pregnancy and Infant Loss Support Centre
  15. Rotary Club of Calgary – Carl Smith Stay-in-School Program
  16. Sagesse Domestic Violence Prevention Society
  17. The Back Door A Youth Employment Society
  18. The Calgary Beach Volleyball Association – Community Enhancement Expansion Project
  19. Trico Charitable Foundation
  20. Western Mechatronics
  21. Women In Need Society
  22. Workers' Resource Centre – Sexual Harassment Advisory Program

Education nominees

  1. Turin Chowdhury
  2. Brendan Fagan
  3. Pamela Hunnisett
  4. Houston Peschl
  5. Ibrahim Qureshi

Grant MacEwan Lifetime Achievement nominees

  1. David Este
  2. Gord Gillies
  3. Gordon Hoffman

Heritage nominees

  1. The Calgary Heritage Initiative Society and Calgarians for Heritage Districts
  2. Dave Chalmers
  3. Madisen Hvidberg
  4. Scott Jolliffe
  5. Many Chiefs Tours
  6. Josh Traptow
  7. Sasha Tsenkova

Youth nominees

  1. Erin Gong
  2. Alessandro Greco
  3. Wanqing Anita Hao
  4. Marigold Mioc
  5. Jeanae Elisha Ventura
  6. Eric Yan
  7. Bill Zheng

The International Achievement Award nominees

  1. Famira Racy
  2. Barry Sanders
  3. Syed Shan Tariq
  4. Henry Tsang

The Award for Accessibility nominees

  1. Accessible Housing Society – Inclusio
  2. Bowness Community Association – Bowness Community Hub
  3. Gibbs Gage Architects – Brookfield Residential YMCA
  4. Parkdale Community Association – Parkdale Accessible Outdoor Community Rink

The Environmental Achievement Award nominees

  1. Mark Arishenkoff
  2. Calgary Bird Team
  3. Calgary Climate Hub
  4. Earthware
  5. Erosion Control Central Ltd.
  6. Tim Kitchen
  7. Miistakis Institute
  8. Sir John A. Macdonald School & John G. Diefenbaker High School – Infinity Garden
  9. Soap for Hope Canada Society YYC
  10. Zeno Renewables

The City of Calgary W.O. Mitchell Book Prize finalists

47 submissions were received.

  1. Julie Sedivy - Memory Speaks: On Losing and Reclaiming Language and Self
  2. Jaspreet Singh - My Mother, My Translator
  3. Neil Surkan - Unbecoming